go Balıklı Rum Hastanesi Vakfı
desing and technology checkmt
Laboratuvar Sonuçları
 
Uzm.Dr. Ayşegül Gamze Bayülkem
Nöroloji

Huzursuz Bacak Sendromu

 Huzursuz Bacak Sendromu,

  Huzursuz bacak sendromu (HBS ) ,sıklıkla bacaklarda ,istirahat ederken ortaya çıkan , rahatsız edici bir his olarak ifade edilir Bu hissi hastalar, bacaklarında uyuşma ,karıncalanma, gerilme , elektriklenme,ürperme şeklinde tarif ederler. ''Gece yatarken ,bacaklarımda sanki kedi dolaşıyor hissi şeklinde ifade edenler de vardır.

 HBS 'nun bacaklarda sıklıkla görüldüğünü söylemiştik ancak seyrek olarak  kollarda  da benzer yakınmalar görülebilmektedir.

 Genellikle otururken veya yatıp uzanınca belirginleşir , ayakların hareket ettirilmesi ile yada ayağa kalkıp yürüme ile azalır, kaybolur. Oldukça rahatsız edici olabilir ve  gece uykuya dalmayı ve kaliteli bir uyku uyunmasını bozabilir .Aynı zamanda oturarak çalışan kişilerde ya da örneğin bir tiyatro oyununu izlemeye gidilmiş ise ıstırap verici olabilir.

 Bilindik  ağrı kesiciler genellikle çare olmaz ,öykü alınıp , nörolojik muayene yapıldıktan sonra  alttayatan  sebepe yönelik bazı araştırmaların yapılması gerekir ki bunlar genellik kan tetkikleridir. Bazı durumlarda ise sinir iletim incelemesi  (NCV, EMG) gerekebilir. 

 HBS yol açabilecek , durumların başında Fe eksikliği anemisi , ferritin düşüklüğü ,diyabet ( şeker hastalığı ), böbrek yetmezlikleri , ürik asit yüksekliği , tiroid bezinin hastalıkları, gebelik olabildiği gibi aile fertlerinden bir veya birkaçında benzer yakınmaların varlığı genetik kökeni kuvvetle düşündürür. Bazı ilaçlar da başlangıçta daha fazla olmak üzere HBS ortaya çıkarabilirler.

 HBS tedavisinde , beraberinde bulunan durumların tedavisi ile birlikte düşük dozlarda dopamin  agonisti olan ilacın kullanılması gerekir. Bu nedenle mutlaka bir Nöroloji Uzmanına muayene olunması hastalığın doğru teşhisi ve uygun tedavisi açısından gereklidir.