desing and technology checkmt
Laboratuvar Sonuçları
 
Uzm.Psk. Hale KAHYAOĞLU
Psikoloji

EMDR YÖNTEMİ

 EMDR- Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşlemleme
Birçok terapi modeli ve terapist denedim ama keşke EMDR ile daha önce tanışsaydım, bu kadar acı verici bir süreç olmazdı.” 

“Sanki kafamın içinde beni rahatsız eden şeylerden bir bir kurtuluyorum, inanılmaz…”

EMDR, dün, bugün ve geçmiş arasında köprü kurarak ve rahatsızlık veren anıları yeniden yapılandırmaya imkan veren çok etkili bir terapi tekniğidir. 10 yıl önce geçirdiğiniz bir trafik kazası korna sesiyle yeniden sizi rahatsız ediyordur, Asansöre ve uçağa bir türlü binemiyorsunuzdur, geçmişte istemeden bir olay yaşamışsınızdır ve kimseyle paylaşamıyorsunuzdur-zaman zaman aklınıza gelir ve ağlarsınız, panik atağınız vardır ya da toplum içinde kendinizi rahat hissedemiyorsunuzdur, işte bu ve bunun gibi birçok sorunla başa çıkmanızı sağlayan ve hatta etkisini görenlerin “sihirli bir değnekle iyileştim” dedikleri yöntemdir.

EMDR pek çok farklı yöntemin sentezlenmesiyle oluşan bir çift yönlü uyarım sürecidir. Emdr yönteminde olumsuz düşüncelerle çalışırken, bu olumsuz yaşantının bedende hissedilen duyum noktaları ve hatta olumsuz yaşantıların davranışa nasıl aktarılmasına kadar pek çok farklı boyutuyla çalışmaktadır. Örneğin bir taciz yaşantınız olduysa bu travmanın sizi rahatsız eden farklı boyutları vardır. Rahatsız edici görüntüler, bununla ilgili negatif duygu ve düşünceler (kendini suçlama, korku, suçluluk), her aklına geldiğinde boyun ağrısı- göğüs sıkışması yaşaması da bedende rahatsızlık hissettiği yerler olabilmektedir. Emdr tedavisinden sonra taciz mağduru kişi olayı korku ya da utanç içinde hissetmeden yaşayıp yeni bir düşünce sistemini de devreye sokabilmektedir “Bu benim suçum değildi”…

EMDR ile 8 aşamalı bir tedavi protokolü uygulanır; danışanın öyküsü ve tedavi planı, danışanın sürece hazırlanması, değerlendirme, duyarsızlaştırma, yerleştirme, beden tarama, kapanış ve yeniden değerlendirme gibi aşamalı bir süreç izlemektedir (Shapiro, EMDR). Terapist her evrede ne yapacağını bilmekte ve zorlu durumlar için gerekli hazırlıklarını yapmış olmaktadır. EMDR bir tek travma sonrası stres bozukluğunda değil (taciz, tecavüz, doğal afetler, ölüm-yas, ayrılık, trafik kazası, şiddet görmek, aşağılanmak, mobbing, kötü yaşam olayları), fobiler (uçak, asansör, bazı hayvanlardan korku-kedi, köpek, fare), kaygı problemleri (panik bozukluk, obsesyonlar, sosyal fobi), evlilikte ilişki problemleri, yeme bozuklukları, öfke patlamaları, alkol kullanımı bozuklukları gibi pek çok alanla çalışabilmekte ve danışanlara çözüm bulabilmektedir.

EMDR yöntemi terapistin becerilerine göre çok olumlu sonuçlar verebilecek bir yöntemdir. Örneğin çift terapisi ve EMDR eğitimi olan bir terapist çift ilişkisini iki tekniği kombine ederek kullanabilme becerisine sahiptir. Emdr ile ilgili yapılan meta-analiz çalışmasında (39 EMDR çalışmasının toplamından alınan sonuçlarda) Travma sonrası stres bozukluğunun tedavisinde Bilişsel Davranışçı Terapi tedavisinden daha erken sonuç verdiği ve daha çabuk bittiği gözlemlenmiştir (Van Etten and Taylor 1998).

         BİLGİ VE RANDEVU İÇİN : 0212 547 16 00   DAHİLİ:144

Referanslar
1) Shapiro, F.,  (2016) EMDR Temel Prensipler, Protokoller ve Prosedürler, Okyanus; İstanbul.
2)Maxfield, L. ve Hyer, L. (2002) The Relationship between Efficacy and Methodology in Studies Investigating EMDR Treatment of